Bockarna silver_Rityta 1

För Hälsingland - Mot framtiden

Årets Oilquick Cup spelas mellan den 26-28 januari 2024

FREDAG

17:00 Grupp F – Näsvikens IK 1 vs Delsbo IF Blå: 2—0

17:30 Grupp F – Team Hudik 2 vs Kilafors IF: 1—1

18.00 Grupp A Hudiksvalls FF  vs Stugsunds IK:  3—2

18.30 Grupp A – Alnö IF vs Enångers IK: 2—2

19.00 Grupp B – Bollnäs GIF vs Forsa IF:  0—0

19.30 Grupp B – Iggesunds IK vs Kilafors IF:  3—0

20.00 Grupp F – Kilafors IF vs Näsvikens IK 1:  1—3

20.30 Grupp F – Team Hudik 2 vs Delsbo IF Blå:  4—0

21.00 Grupp A Enångers IK vs Hudiksvalls FF: 2—6

21.30 Grupp A – Alnö IF vs Stugsunds IK: 0—3

22.00 Grupp B – Kilafors IF vs Bollnäs GIF: 1—3

22.30 Grupp B –  Iggesunds IK vs Forsa IF: 3—1

23.00 Grupp F – Näsvikens IK 1 vs Team Hudik 2: 2—3

23.30 Grupp F Delsbo IF Blå vs Kilafors IF: 1—5

00.00 Grupp A Hudiksvalls FF vs Alnö IF: 9—0

00.30 Grupp A – Stugsunds IK vs Enångers IK: 1—1

01.00 Grupp B – Bollnäs GIF vs Iggesunds IK: 0—6

01.30 Grupp B – Forsa IF vs Kilafors IF: 2—1

LÖRDAG

09.00 Grupp G – Gefle IF 1 vs Bollnäs GIF:  9—1

09.30 Grupp G – Moheds SK vs Näsvikens IK 2:  4—1

10.00 Grupp C – Årsunda IF vs Ljusdals IF: 3—5

10.30 Grupp C – Ilsbo SK vs  Marma IF: 2—2

11.00 Grupp D – Lucksta IF vs Ockelbo IF : 4—2

11.30 Grupp D – Hällbo IF vs Strands IF J: 0—2

12.00 Grupp G – Näsvikens IK 2 vs Gefle IF 1: 3—12

12.30 Grupp G – Moheds SK vs Bollnäs GIF: 4—2

13.00 Grupp C – Marma IF vs Årsunda IF: 0—11

13.30 Grupp C – Ilsbo SK vs Ljusdals IF: 2—3

14.00 Grupp D – Strands IF J vs Lucksta IF: 2—5

14.30 Grupp D – Hällbo vs Ockelbo IF:  2—1

15.00 Grupp G – Gefle IF 1 vs Moheds SK: 7—0

15.30 Grupp G – Bollnäs GIF vs Näsvikens IK 2: 2—1

16.00 Grupp C – Årsunda IF vs Ilsbo SK: 3—1

16.30 Grupp C – Ljusdals IF vs Marma IF: 4—0

17.00 Grupp D – Lucksta IF vs Hällbo IF: 1—2

17.30 Grupp D – Ockelbo IF vs Strands IF J:  0—6

18.00 Grupp H – Team Hudik 1 vs Ljusdals IF: 2—1

18.30 Grupp H – Gefle IF J vs Delsbo IF Röd: 3—2

19.00 Grupp E – Söderhamns IF vs Näsvikens IK: 3—2

19.30 Grupp E – Strands IF vs Funbo IF: 1—2

20.00 Grupp H – Delsbo IF Röd vs Team Hudik 1: 1—6

20.30 Grupp H – Gefle IF J vs Ljusdals IF: 3—3

21.00 Grupp E – Funbo IF vs Söderhamns IF: 2—2

21.30 Grupp E –  Strands IF vs Näsvikens IK: 2—2

22.00 Grupp H – Team Hudik 1 vs Gefle IF J: 2—1

22.30 Grupp H – Ljusdals IF vs Delsbo IF Röd: 3—0

23.00 Grupp E –  Söderhamns IF vs Strands IF: 3—0

23.30 Grupp E – Näsvikens IK–Funbo IF: 4—0

SÖNDAG

09:00 KVAL    Stugsunds IK vs Forsa IF 1—0

09:30 D-kvart 1   IF Team Hudik 2 vs Moheds SK 2—3

10:00 KVAL   Forsa IF vs Årsunda IF 4—4

10:30 D-kvart 2   Näsvikens IK 1 vs Ljusdals IF 4—0

11:00 KVAL   Årsunda IF vs Stugsunds IK 4—1

11:30 KVAL   Strands IF J vs Näsvikens IK 2—1

12:15 K1   HuFF vs Iggesunds IK 3—4

12:45 K2   Lucksta IF vs Årsunda IF 4—0

13:15 K 3   Ljusdals IF vs Strands IF J 1—2

13:45 K4   Söderhamns FF vs Stugsunds IK 4—0

14:30 D-semi    Gefle IF vs Näsvikens IK 1 7—1

15:00 D-semi   IF Team Hudik 1 vs Mohed SK 3—0

15:30 H-semi   Iggesunds IK vs Strands IF J 0—1

16:00 H-semi   Lucksta IF vs Söderhamns FF 2—4

16:45 DAMFINAL   Gefle IF vs IF Team Hudik 1 6—2

17:30 HERRFINAL   Strands IF J vs Söderhamns FF 3—5 e.str.


Biljettpriser

3-dagarsbiljett

Vuxen: 250 kr – Ungdom: 15-17 år: 100 kr – Ungdom 0-14 år: Fritt inträde

1 dagsbiljett

Vuxen: 150 kr – Ungdom 15-17 år: 50 kr – Ungdom 0-14 år: Fritt inträde

Spelare, ledare och publik har varit mycket nöjda beroende på arrangemanget, den fina hallen och att spelet var likt den fotboll som spelas utomhus.

Oilquick Cup för Herrar och Damer och spelas på Camp Igge mellan den 26 – 28 januari 2024.

Matcherna spelas på konstgräs i Camp Igge:s fina inomhushall.

Cupen spelas enligt 7-manna med några undantag. T.ex spelar vi med 7 st utespelare och en målvakt, eftersom planen är 69 x 47,5 meter.

TID

Turneringen startar fredagen den 26:e januari kl 17.00 ca och pågår till söndag kväll 28:e januari.

Turneringen är sanktionerad av SvFF och planeras att omfatta det antalet lag som anmäler sig, dock med reservationen att vi vill ha jämna 4-lagsgrupper.

TÄVLINGSFORM

7-manna fotboll med vissa justeringar

ANMÄLNINGSAVGIFT

Seniorer – herrar och damer 3 900:-

ANMÄLAN OCH BETALNING

Sista anmälningsdatum är 31 december 2023 (med reservation för att stänga av anmälningar tidigare om det blir fullbokat).
Betalning sker till: BG 440-4844

Anmälda lag - HERR

Anmälda lag - DAM