HuFF jagar fortfarande första segern i årets seriespel. När Gute gästade Sparbanken Arena på lördagen kom fjärde raka kryssmatchen för hemmalaget i en match som slutade 1–1 (1–1).
Efter premiärförlusten mot Järfälla har HuFF spelat oavgjort mot Österåker, Farsta, Arlanda och Gute. Mot Arlanda senast var HuFF bara sekunder från första segern, mot Gute var man aldrig riktig nära även om Viggo Rogström gav hemmalaget ledningen efter 22 minuter.
Målet kom på lagets första riktiga anfall där Elias Borg hittade Rogström med en långboll. HuFF-forwarden tog emot bollen, vek ut till vänster och smällde in bollen bakom gästernas målvakt Theo Graasvoll.
Gute hade väl heller inte så mycket framåt, men de gånger gästerna oroade hemmaförsvaret var det oftast genom Emil Hodin som hade några farliga avslut. HuFF-försvaret fick jobba hårt för att ha koll på Hodin och i den 39:e minuten höll det inte längre. Ett inlägg från höger hittade fram till Hodin som med pannan styrde in kvitteringen förbi en chanslös Sebastian Jonsson i hemmamålet.
I inledningen av andra halvlek var det Gute som förde matchen och man var nära att ta ledningen då Niel Hilion träffade ribban. HuFF försökte och försökte men man hade svårt att skapa några heta chanser. Jesper Lindholm hade ett par skott från distans, men det var inga avslut som vållade Theo Graasvoll i några större problem.
Då var Gute närmare ett till mål, men de flesta avsluten gick mitt på Sebastian Jonsson. Matchens sista chans hade hemmalagets inhoppare Alvin Brisvåg på övertid. Men han kom lite för långt ut till vänster och vinkeln blev för dålig. Graasvoll räddade och såg till att gutarna fick med sig en poäng hem till ön.
Text: Christer Stridh – Foto: Peter Scott




