Bockarna silver_Rityta 1

För Hälsingland - Mot framtiden

LUCKA TOLV

Många gånger är det lätt att bli hemmablind. Just därför valde vi förra året att lyfta andra föreningar och i årets julkalender har vi har vi valt att hedra olika individer från Hälsingland som lyfter landskapet, staden, föreningar eller andra människor i vårt samhälle.

Lucka nummer tolv: Jörgen Brink

Efter en lång och framgångsrik karriär som traditionell åkare med bland annat tre VM-brons från 2003 så gjorde Brink en satsning på skidskytte i flera år där det som bäst blev en femteplats i världscupen. När han missade OS 2010 så blev det en snabbsatsning mot Vasaloppet – som gav succé med seger.

Han följde upp det med seger 2011 samt 2012 på rekordtiden 3.38.41. Jörgen blev också fyra 2013, trea 2014 och efter några tyngre år var han tillbaka som fyra, fem sekunder bakom segraren Andreas Nygaard. (På sina elva starter i Vasaloppet har Jörgen sju gånger varit bland de fyra främsta!)

Jörgen Brink vann Vasaloppet 2010, 2011 och 2012. Den tredje segern tog han på rekordtiden 3.38.41, ett rekord som fortfarande står sig.

Jörgen har bott i Sollefteå i många år men hemma är fortfarande Delsbo i Hälsingland. Orten där så många starka skidåkare härstammar ifrån.

Brink har släktband med två av Sveriges nu bästa åkare: Ebba Andersson och hennes bror Fredrik. De är tremänningar, eftersom Jörgens mamma är kusin med Per-Ola Andersson, pappa till Ebba och Fredrik och på sin tid en mycket vass skidåkare.

Jörgen har sett Ebba och Fredrik på nära håll hela deras uppväxt då de också bor i Sollefteå.
– Jag såg väldigt tidigt att det skulle bli något extra av dem. De har en enorm kapacitet och är ambitiösa utöver det vanliga, berättar Jörgen.