Många gånger är det lätt att bli hemmablind. Just därför valde vi förra året att lyfta andra föreningar och i årets julkalender har vi har vi valt att hedra olika individer från Hälsingland som lyfter landskapet, staden, föreningar eller andra människor i vårt samhälle.
Stocka är byn där hon växte upp. Konstnär som älskar färger; ”Ju fler desto bättre!” enligt egen utsago. Butiksägare som har en del kunder som åker till Hudiksvall just för att besöka hennes butik.
Lucka nummer tretton: Pia Forslöf-Nilsson
Pia Forslöf-Nilsson skapar textilbilder, inredning, brickor och konst i sin egna färgstarka design. Sedan 1992 driver hon sitt företag Pia F design i Hudiksvall. I början var det färgstarka handtryckta kläder och klänningsbeställningar som gällde. Sedan blev huvudproduktionen Butiksflaggor, banderoller, batikade tröjor, specialbeställda produkter åt både privatpersoner och företag.
Genom åren har produkter utvecklas med olika fokusområden och idag är inriktningen, bildkonst, färdiga produkter till återförsäljare och i webshop.
Populära produkter som Hudiksvallsbrickor, Hälsingebrickor och andra produkter från Hudiksvall, Hälsingland samt andra vackra motiv. Saker man inte hittar överallt!
”Jag får alltid höra av folk att de blir så glada och på bra humör, när det ser mina tavlor och andra saker i min färgstarka ateljé. Att få höra sådant, när man formligen älskar sitt jobb, att skapa vackra saker hela dagarna, som folk sedan gillar och vill ha. Detta om något, ger mig en sporre att fortsätta leva vidare med det jag gör. Jag ser färger och mönster i det mesta och inspireras av allting, hela tiden, som möten, resor (storstäder framför allt), kläder, mode, inredning, konst- och kulturhistoria m.m.”
En fantastisk konstnär vars konst spridit Hudiksvall och Hälsingland till många hem över hela landet.



